Napisane:  poniedziałek, 8 maja 2023, 13:26 przez: Przemysław Lewandowski

Ciężka porażka

Wilki przegrały z Borussią Dortmund wynikiem 6:0.

Koniec 31 kolejki okazał się dla zespołu VfL Wolfsburg bardzo rozczarowujący: Zielono-Biali ponieśli wyraźną porażkę z Borussią Dortmund rezultatem 6:0 (3:0). Goście zaczęli odważnie i bronili się wysoko, co szybko wykorzystali gospodarze, którzy z niezwykłą skuteczną wyprowadzali kolejne ciosy. Karim Adeyemi dał BVB prowadzenie w 14 minucie, Sebastien Haller podwyższył na 2:0 (28 minuta), a gol z kontry Donyella Malena (37 minuta) dał Czarno-Żółtym przewagę 3 bramkami. Wilkom brakowało skuteczności również w drugiej części spotkania, z kolei zespół BVB wcale nie zamierzał zwalniać tempa. Uderzenie Jude'a Bellinghama zmieniło wynik na 4:0 (54 minuta). Swojego drugiego gola na 5:0 strzelił Adeyemi (59 minuta), a zaledwie pięć minut później nie wykorzystał rzutu karnego. Mecz zamknął dublet Bellinghama (86 minuta). Tablica wyników wskazywała: 6:0 dla gospodarzy.

W ramach następnej kolejki, Dolna Saksonia ugości na Volkswagen Arena zespół TSG 1899 Hoffenheim. Mecz odbędzie się w sobotę, 13 maja, o 15:30.

Zmiany w składach:

W stosunku do wygranego meczu z Mainz, trener VfL Niko Kovac zmienił swój skład tylko na jednej pozycji: Micky van de Ven, który musiał ominąć ostatnią kolejkę z powodu zawieszenia, zastąpił kontuzjowanego Maxence'a Lacroix. Trener BVB, Edin Terzic, również dokonał tylko jednej zmiany w wyjściowej jedenastce, wprowadzając Mariusa Wolfa w miejsce Raphaela Guerreiro (ławka).

Przebieg meczu:

Chociaż gospodarze wywierali presję już od pierwszego gwizdka, Wilki początkowo były ustawione głęboko, a Patrickowi Wimmerowi udało się nawet wprowadzić pierwsze ofensywne akcenty. BVB działał jednak skuteczniej, wielokrotnie stając przed bramką Wolfsburga, co w końcu doprowadziło do wczesnego objęcia prowadzenia, po golu Adeyemiego (14 minuta). Chwilę później doskonałą okazję do wyrównania miał Wimmer, który znalazł się w sytuacji sam na sam z Gregorem Kobelem, ale bramkarz BVB zniweczył wielką szansę. Dobitki podjął się jeszcze Jakub Kamiński, jednak jego strzał przeleciał nad bramką Dortmundu. Gospodarze od razu odpowiedzieli kontratakiem w wykonaniu Donyella Malena i Bellinghama, ale duet zawodników nie zdołał rozegrać tej akcji wystarczająco dobrze. Lepiej poradził sobie za to Haller, który skutecznie podwyższył wynik na 2:0 (29 minuta). Drużyna Wolfsburga znów pozwoliła się zaskoczyć, dając dwóm zawodnikom BVB wyjść za linię obrony - zadaniem Malena było jedynie trafić do pustej bramki (37 minuta).

Po przerwie na boisku zameldowali się Kevin Paredes i Kilian Fischer, wchodząc za Josuhę Guilavogui'ego i Ridle'a Baku. Zespół BVB radził sobie tego dnia praktycznie ze wszystkim - zdominował mecz, grał w niezwykle wysokim tempie i niebawem zwiększył prowadzenie na 4:0, po ciekawym golu Bellinghama (54 minuta). Niecałe pięć minut później Koen Casteels musiał wyciągać piłkę z siatki po drugim trafieniu Adeyemi'ego (59 minuta). Chwilę później ofensywy reprezentant Niemiec miał okazję strzelić swojego trzeciego gola z rzutu karnego - piłka przeleciała jednak nad poprzeczką (65 minuta). Z wyjątkiem jednej okazji do kontrataku, w której Omar Marmoush wahał się zbyt długo, Zielono-Biali zrobili zdecydowanie za mało w ataku. Bellingham ostatecznie zamknął wynik spotkania, podwyższając na 6:0 (86 minuta).

Bramki:

1:0 Adeyemi (14.): Julian Ryerson wbiega z lewej strony pola karnego i dośrodkowuje do Karima Adeyemi'ego, który zwycięża w pojedynku główkowym z Josuhą Guilavoguim. Koen Casteels nie ma szans z tak bliskiej odległości.

2:0 Haller (29.): Mats Hummels przechwytuje podanie do Jonasa Winda i oddaje piłkę Adeyemi'emu, który biegnie z dużą prędkością lewą flanką, kończąc sprint podaniem w sam środek pola karnego. Znajdujący się na doskonałej pozycji Sebastien Haller wbija piłkę do siatki.

3:0 Malen (37.): VfL broni się wysoko na środku pola - wykorzystuje to Julian Brandt, który wybiega za linię obrony i wychodzi na czystą pozycję, wciąż biegnąc na bramkę. Piłkarz dostrzega na lewym skrzydle równie niekrytego Donyella Malena, któremu pozostaje już tylko strzał na pustą bramkę.

4:0 Bellingham (54.): Wolfsburg przegrywa decydujące pojedynki i popełnia błędy w ustawieniu, dzięki czemu Jude Bellingham może spokojnie oddać strzał z 18 metrów. Piłka uderza w poprzeczkę i wraca na boisko, ale ma tak dużą rotację, że ostatecznie wpada za linię bramkową.

5:0 Adeyemi (59.): Po błędzie w obronie we własnym polu karnym VfL, piłkę przejmuje Sebastien Haller, a następnie oddaje ją Adeyemi'emu. Reprezentant Niemiec strzela z odległości około dziewięciu metrów - znów praktycznie na pustą bramkę.

6:0 Bellingham (86.): Julian Brandt wykonuje perfekcyjne podanie głową do Bellinghama, który zamyka wynik spotkania, po celnym uderzeniu zewnętrzną częścią stopy.

Godne uwagi incydenty: Karim Adeyemi nie wykorzystał rzutu karnego (65 minuta).

Reakcje trenerów:

Niko Kovac: "Właśnie tego chcieliśmy dzisiaj uniknąć. Nie podejmowaliśmy pojedynków, nie staraliśmy się atakować - przez co nie mieliśmy praktycznie żadnych szans. Zasłużyliśmy na porażkę wynikiem 6:0. Mój zespół musi ponownie pokazać się z właściwej strony w przyszłym tygodniu."

Edin Terzic: "Jesteśmy oczywiście bardzo zadowoleni, ponieważ od początku do końca graliśmy na absolutnie najwyższym poziomie. Myślę, że nie tylko zdobyliśmy dużo bramek, ale zachwyciliśmy również ich wykonaniem. Broniliśmy też czystego konta, przez co nie wykorzystaliśmy kilku okazji. Miło było patrzeć, jak chłopaki grają razem w piłkę. Każdemu przeciwnikowi jest nas ciężko pokonać, zwłaszcza gdy gramy na naszym stadionie."

Składy i statystyki:

Borussia Dortmund: Kobel – Wolf, Süle, Hummels (63. Özcan), Ryerson (76. Passlack) – Can, Bellingham, Brandt, Malen (63. Reus), Adeyemi (69. Reyna) – Haller (62. Moukoko)

Ławka rezerwowych: Meyer (BR), Guerreiro, N. Schlotterbeck, Modeste

VfL Wolfsburg: Casteels – Baku (46. Fischer), Bornauw, Guilavogui (46. Paredes), van de Ven – Arnold, F. Nmecha, Svanberg (65. Gerhardt), Wimmer, Kaminski (65. Cozza) – Wind (65. Marmoush)

Ławka rezerwowych: Pervan (BR), Ambros, Pejcinovic, Waldschmidt

Bramki: 1:0 Adeyemi (14.), 2:0 Haller (29.), 3:0 Malen (37.), 4:0 Bellingham (54.), 5:0 Adeyemi (59.), Bellingham (86.)

Żółte kartki: - / Fischer

Sędzia: Marco Fritz (z Korb)

Publiczność:  81.365 widzów na Signal Iduna Park (wyprzedany)