Napisane:  sobota, 15 kwietnia 2023, 13:54 przez: Przemysław Lewandowski

Kovac: "Musimy nagradzać się za dobre występy"

Trener VfL Niko Kovac przed meczem z Bayerem 04 Leverkusen.

28 kolejka Bundesligi zakończy się w niedzielę wieczorem (16 kwietnia, o 19:30), spotkaniem dwóch drużyn: VfL Wolfsburg podejmie Bayer 04 Leverkusen. Oba zespoły różnią się pod względem ilości zdobytych punktów, miejsca w tabeli czy ostatnich wyników. Werkself to obecnie drużyna z najlepszą formą w najwyższej klasie rozgrywkowej. Leverkusen odniósł pięć zwycięstw z rzędu i wyprzedził w klasyfikacji Dolną Saksonię. Jeśli uda im się utrzymać tę skuteczność, rozgrywki europejskie, w tym Liga Mistrzów, będą w zasięgu ich rąk. Z kolei VfL stracił formę, a przede wszystkim atut gospodarzy. Od pięciu meczów nie odnotowano na Volkswagen Arena kompletu punktów, a Zielono-Białym udało się jedynie trzy razy zremisować. Jak na ironię, w końcowej fazie sezonu pojawił się również problem z ofensywą.

Na konferencji prasowej trener Niko Kovac odpowiadał na pytania przedstawicieli mediów i mówił o...

…sytuacji kadrowej: "Maximilian Arnold nie trenował dzisiaj ze względu na jego zbyt duże obciążenie podczas treningów. Maxence Lacroix ma pewne problemy z mięśniami pleców, więc nie odbył treningu strzeleckiego, pozwoliliśmy mu za to trochę więcej pobiegać. Lukas Nmecha, Bartol Franjic i Niklas Klinger wciąż wracają do zdrowia. Reszta zawodników jest w pełni sprawna."

…czasie rozpoczęcia gry w niedzielę: "Kiedy byłem zawodnikiem, nie podobały mi się te niedzielne mecze, ponieważ wszystkie pozostałe drużyny zakończyły już swoje spotkania i trzeba było zagrać tak, aby utrzymać swoją pozycję, odeprzeć atak lub być w stanie zaatakować. Mecz w niedzielę o 19:30 nie jest najlepszą porą, tym bardziej, że drużyna gości za kilka dni znów wraca do pracy. Niemniej jednak jest tak, jak jest. Leverkusen gra na arenie międzynarodowej i dlatego nasze spotkanie odbędzie się w niedzielę."

...formie w drugiej połowie sezonu: "Są drużyny, które były w znacznie lepszej sytuacji w pierwszej połowie i zdobyły o wiele mniej punktów w drugiej połowie. To dotknęło również i nas. Ubolewamy nad tym, że nie wygraliśmy żadnego z ostatnich pięciu meczów u siebie. Gościliśmy cztery drużyny z pierwszej szóstki: Bayern, Lipsk, Union i Frankfurt. Naszym problemem jest to, że gramy dobrze, ale nie wykorzystujemy swoich szans. Jeśli zostajemy w tyle, nie jesteśmy już w stanie wygrać meczu. Kiedy przejmujemy inicjatywę, jest nam dużo łatwiej. Musimy nad tym popracować i po prostu nagradzać się za dobre występy. Mimo że nie zdobyliśmy wystarczającej liczby punktów, wciąż pozostajemy w grze."

...szansach na miejsce premiujące startem w międzynarodowych rozgrywkach: "Dopóki jest to teoretycznie możliwe, trzeba w to wierzyć. Mamy jeszcze do rozegrania siedem rund i wszystko jest w naszych rękach. Jesteśmy obecnie w stanie zająć siódme miejsce - może nawet wyższe, bo wszystkie zespoły są w punktacji blisko siebie. Najważniejsze jest jednak zdobycie kompletu punktów w niedzielę, zwłaszcza że Leverkusen ma już nad nami cztery punkty przewagi."

…trenerze Xabi'm Alonso: "To były zawodnik światowej klasy, który wciąż twardo stąpa po ziemi i zawsze chce wygrywać. Jako piłkarz grał na pozycji "szóstki", prowadził grę i niewątpliwie zdobył duże doświadczenie. Xabi Alonso pracował z wieloma dobrymi trenerami i to naturalnie go ukształtowało. Myślę, że bardzo dobrze widać jego charakter, gdzie priorytetem jest technika i posiadanie piłki."

...wskaźniku trafień Wilków: "Udało nam się rozłożyć punktację na wiele pozycji. Nie posiadamy środkowego napastnika, który strzelałby dwucyfrową liczbę bramek, ale mamy wielu pomocników, którzy trafiają do siatki. Pomimo ostatniej kolejki, myślę, że zrobiliśmy duży krok w grze ofensywnej. Nie wykorzystaliśmy też wielu okazji i zmarnowaliśmy dwa rzuty karne. Musimy działać bardziej przejrzyście i podejmować właściwe decyzje pod kątem wykończenia akcji. Nie obchodzi mnie, kto strzeli gola."

...powrocie Lukasa Nmechy: "Nie wróci w tym sezonie, ale Lukas ciężko pracuje, aby odzyskać formę. Przede wszystkim ważne było, aby nie odczuwał bólu i udało mu się to osiągnąć. Teraz musi pracować na sobą, robiąc to krok po kroku. W tej chwili robi bardzo duże postępy, nie odczuwając przy tym bólu w kolanie. Mamy nadzieję, że wróci najpóźniej na okres przygotowawczy."

...ostatniej tercji sezonu: "W kilku ostatnich meczach nadrobiliśmy zaległości, nawet jeśli ich nie wygraliśmy. To wciąż pokazuje, że morale, duch walki i charakter zespołu są na właściwym miejscu. Niestety nie udało nam się tego dokonać w spotkaniu z Gladbach. Niemniej jednak jestem przekonany, że w ostatnim zrywie sezonu będziemy mieli jeszcze wystarczająco dużo energii. Musimy popracować nad szczegółami w rozgrywaniu, takimi jak podania, przyjęcie piłki czy dośrodkowania, aby być w stanie zajmować bardziej obiecujące pozycje. W tej chwili trochę tych umiejętności straciliśmy i dlatego musimy to jak najszybciej nadrobić."

…przeciwnikach: "Ten zespół ma dużo jakości. Początek sezonu nie był taki, jak sobie wyobrażał Leverkusen. Wraz ze zmianą trenera udało im się ponownie zapewnić drużynie większe bezpieczeństwo. Widać, że chłopaki mają dużo indywidualnej klasy. Dla mnie Bayer jest w pierwszej czwórce."

Źródło: vfl-wolfsburg.de

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram