Napisane:  wtorek, 22 sierpnia 2023, 08:20 przez: Karolina Lisek

Łzy i triumfy

Jak z punktu widzenia Wolfsburga przebiegły Mistrzostwa Świata Kobiet i jakie wyzwania czekają teraz na drużynę.

Mistrzostwa Świata Kobiet w Australii i Nowej Zelandii były ekscytujące od pierwszej do ostatniej minuty. W niedzielnym finale Hiszpania pokonała Anglię 1:0 po trafieniu Olgi Carmony. Z punktu widzenia Wolfsburga były momenty rozczarowujące, w szczególności ze względu na wczesne odpadnięcie z turnieju niemieckiej drużyny, jednak były też momenty radości. Nadszedł czas na podsumowanie i spojrzenie w przyszłość – już we wrześniu niektóre z zawodniczek VfL rozegrają swoje pierwsze mecze w Lidze Narodów.

Brąz dla Becks

Brązowy medal sprawił, że Rebecka Blomqvist znów zabłysła. Reprezentacja Szwecji wygrała 2:0 w meczu o trzecie miejsce z współgospodarzem Mistrzostw - Australią. Trener Peter Gerhardsson wprowadził zawodniczkę VfL na boisko w 67. minucie spotkania. Oznaczało to, że "Becks" do końca pozostała w roli jokera, którą pełniła przez cały turniej. W tej roli była jednak bardzo skuteczna: zdobyła trzy bramki w sześciu meczach - w pięciu z nich wchodziła z ławki rezerwowych. Pomimo brązowego medalu Szwedki mogą czuć lekkie rozczarowanie: podobnie jak na Mistrzostwach Świata 2019 i Mistrzostwach Europy 2022, drużyna przegrała spotkanie półfinałowe. Tym razem na drodze zawodniczek ze Skandynawii stanęły późniejsze zdobywczynie tytułu z Hiszpanii. Olga Carmona, która strzeliła jedynego gola w finale przeciwko Anglii, zdobyła decydujące trafienie na 2:1 dla "Furia Roja" w 89. minucie meczu ze Skandynawkami.

Holandia z mieszanymi uczuciami

Podobnie wygląda to w przypadku Holandii, w kadrze której znalazły się Dominique Janssen i Lynn Wilms: drużyna Oranje została wyeliminowana w ćwierćfinale przez Hiszpanię, przegrywając 1:2. Również to spotkanie miało dramatyczny przebieg. Wynik 0:0 utrzymywał się do 81. minuty, kiedy to Hiszpania objęła prowadzenie dzięki rzutowi karnemu. Radość zawodniczek z Półwyspu Iberyjskiego nie trwała jednak długo, bo Lwice zdołały wyrównać w 91. minucie. W dogrywce, a dokładniej w 111. minucie, Hiszpanki zdobyły decydującego gola. Drużyna byłego trenera VfL, Andriesa Jonkera, wygrała w jednej ósmej finału z Republiką Południowej Afryki 2:0, zmagania grupowe Holenderki zakończyły na pierwszym miejscu. Po odpadnięciu z Mistrzostw Świata również Jonker zmagał się zatem z mieszanymi uczuciami: z jednej strony z rozczarowaniem, że nie udało mu się awansować do półfinału, z drugiej jednak strony z dumą z tego, co udało się osiągnąć drużynie i świadomością, że można nawiązać walkę z najlepszymi. Kapitan VfL Dominique Janssen była w Australii i Nowej Zelandii zawodniczką pierwszego składu. Wilms dwukrotnie weszła na boisko z ławki.

Rozczarowanie w Niemczech

Dokładnie dziesięć zawodniczek Wolfsburga znalazło się w kadrze niemieckiej reprezentacji, która swoim pierwszym meczem i zwycięstwem 6:0 z Marokiem wywołała wielki entuzjazm w kraju. Ponad dziesięć milionów telewidzów obejrzało drugi mecz grupowy Niemek z Kolumbią. Niestety, euforia po wyraźnym zwycięstwie w pierwszym spotkaniu nie trwała długo. Porażka 1:2 z Kolumbią i remis 1-1 z Koreą Południową przypieczętowały zaskakującą eliminację niemieckiej drużyny już w fazie grupowej.

Koncentracja na Lidze Narodów

Teraz drużyna Martiny Voss-Tecklenburg chce ponownie zaatakować. Najbliższą okazję do tego zawodniczki z Niemiec będą miały w Lidze Narodów Kobiet, która w sezonie 2023/2024 odbędzie się po raz pierwszy w historii. Pierwszą i drugą kolejkę fazy grupowej zaplanowano na 20-26 września. Niemki znalazły się w grupie 3 Ligi A i zmierzą się w niej z Danią, Islandią i Walią. Łącznie 35 europejskich drużyn podzielonych na dziewięć grup weźmie udział w turnieju. Dwie drużyny finałowe Ligi Narodów automatycznie zakwalifikują się na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 wraz z gospodarzem imprezy - Francją.

Źródło: VfL Wolfsburg