Napisane:  wtorek, 23 maja 2023, 11:54 przez: Przemysław Lewandowski

Najpierw Hertha, potem Europa?

Możliwe scenariusze, dzięki którym VfL może zakwalifikować się do rozgrywek europejskich.

Sezon Bundesligi 2022/23 dobiega końca, a ostatnia runda meczów 34 kolejki rozpocznie się w sobotę, o 15:30. VfL Wolfsburg skupia się obecnie na kwalifikacjach do Ligi Europy UEFA, do czego w głównej mierze przyczyni się wynik spotkania z Herthą BSC, której spadek został potwierdzony w zeszły weekend.

Przed finałową kolejką zawsze istnieje wiele możliwych scenariuszy. Zwykle cztery najlepsze drużyny kwalifikują się do Ligi Mistrzów, piąta lokata przechodzi do Ligi Europy, a drużyna na szóstym miejscu zapewnia sobie udział w barażach Ligi Konferencji Europy. Jednak w tym sezonie niekoniecznie będzie to takie proste.

Ponieważ Eintracht Frankfurt i Lipsk zmierzą się ze sobą w finale Pucharu DFB, sprawy w górnej części tabeli nieco się komplikują. Zwycięstwo Lipska nad Bayernem Monachium (w zeszłą sobotę, wynikiem 3:1) zapewniło im miejsce w Lidze Mistrzów. Zatem jeśli 3 czerwca obronią koronę w Pucharze Niemiec, to szósta lokata w Bundeslidze awansuje do Ligi Europy, a siódma weźmie udział w barażach do Ligi Konferencji Europy.

W ostatniej kolejce sezonu Wolfsburg, Leverkusen i Frankfurt zawalczą o awans do europejskich pucharów, grając odpowiednio z Herthą, Bochum i Freiburgiem. Jeśli Frankfurt wygra Puchar DFB, to zagwarantuje sobie udział w Lidze Europy. W takim scenariuszu drużyna, która zajmie szóste miejsce otrzyma bilet do Ligi Europy Konferencji, ale drużyna, która zajmie siódme miejsce, pozostanie z pustymi rękami - chyba że Frankfurt zajmie szóste miejsce (patrz scenariusz 2 poniżej).

Możliwe scenariusze w skrócie:

Scenariusz 1: Jeśli Wilki wygrają w 34 kolejce, a Leverkusen przegra, VfL zajmie szóste miejsce i zapewni sobie miejsce w europejskich rozgrywkach w następnym sezonie. Wynik finału Pucharu zadecyduje, czy zagrają w Lidze Europy, czy w Lidze Konferencji Europy.

Scenariusz 2: Jeśli Zielono-Biali zremisują z Herthą, będą musieli liczyć na porażkę Leverkusen. To postawiłoby oba kluby na poziomie tej samej ilości punktów, co w praktyce oznacza, że o tym kto zajmie szóste miejsce, będzie decydować różnica bramek. Gdyby tak się stało, Frankfurt wciąż będzie miał możliwość przeskoczenia obu drużyn dzięki wysokiej wygranej, ale musiałby uzyskać co najmniej pięć bramek przewagi. Jeśli Eintracht zdoła zająć szóste miejsce, to siódme wystarczyłoby, aby dostać się do Ligi Konferencji Europy.

Scenariusz 3: Porażka ostatniego dnia może zakończyć nadzieje Wilków na międzynarodową przygodę, bo jeśli Frankfurt wygra, VfL spadnie na ósme miejsce w tabeli.

Podsumowanie: Wilki podczas ostatniego dnia sezonu będą potrzebować wiele szczęścia, gdy będą atakować Europę - zmaksymalizują jednak swoje szanse, wygrywając z Herthą. Na Frankfurt i Leverkusen czekają jednak równie trudne mecze: Orły zmierzą się z pretendentami do Ligi Mistrzów, Freiburgiem, podczas gdy Leverkusen uda się do Bochum, który będzie wspierany przez własne trybuny, z nadzieją na uniknięcie degradacji. Jedno jest pewne - to będzie bardzo napięty dzień!

Źródło: vfl-wolfsburg.de

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram