Napisane:  sobota, 7 października 2023, 21:23 przez: Karolina Lisek

Obowiązkowe zwycięstwo

Piłkarki VfL wygrały w piątkowy wieczór 1:0 z drużyną 1. FC Nürnberg.

Wilczyce wygrały 1:0 (1:0) z 1. FC Nürnberg w trzeciej kolejce meczowej kobiecej Bundesligi. Trener VfL Tommy Stroot wykorzystał mecz do rotacji na kilku pozycjach. Przez długie fragmenty spotkania Zielono-Białe miały trudności z bardzo głęboko ustawionymi zawodniczkami Norymbergi, jednak zwycięstwo nie było ani na moment zagrożone. Jedyną bramkę wieczoru zdobyła napastniczka VfL Fenna Kalma (11. minuta) w swoim pierwszym ligowym występie od pierwszej minuty. Zielono-Białe czekają teraz dwa trudne tygodnie: już w najbliższy wtorek, 10 października, zmierzą się z Paris FC w pierwszym meczu fazy play-off kwalifikacji do Ligi Mistrzyń. Obie drużyny spotkają się ze sobą o godzinie 19:00 na Stade Charlety w stolicy Francji. Transmisja na żywo dostępna będzie w Wölfe TV. W następną niedzielę, 15 października (początek o 14:00), Wilczyce zagrają w lidze z RB Lipsk, aby następnie w środę, 18 października, podjąć na własnym stadionie drużynę z Paryża w ramach spotkania rewanżowego.

Kadra

Camilla Küver (trening rehabilitacyjny), Rebecka Blomqvist (zerwanie więzadeł krzyżowych), Sveindis Jonsdottir (problemy ze ścięgnem rzepki) i Tabea Sellner (zostanie matką w 2024 roku) nie znalazły się w kadrze - każdą z nich czeka dłuższy rozbrat z piłką. Trener Stroot musiał poradzić sobie także bez Leny Oberdorf (problemy z kolanem). Lena Lattwein powróciła do składu po przeziębieniu.

Przebieg meczu

Trener VfL wykorzystał mecz z drużyną beniaminka do rotacji na kilku pozycjach. Kalma, Nuria Rabano i Chantal Hagel zadebiutowały zatem w wyjściowym składzie VfL. W pierwszych minutach zespół z Norymbergi mocno naciskał i starał się uniemożliwiać Wilczycom budowanie gry uciekając się do fauli. Pierwszy strzał na bramkę oddała po siedmiu minutach gry obrończyni Rabano, która w piątkowy wieczór zaliczyła swoje pierwsze minuty w Bundeslidze. Od tego momentu Zielono-Białe coraz bardziej zyskiwały kontrolę nad meczem i zwiększały tempo gry. Po jedenastu minutach drużyna VfL objęła zasłużone prowadzenie: po rzucie rożnym wykonanym przez Hagel (11.) Kalma z bliskiej odległości skierowała piłkę do bramki głową. W 17. minucie zawodniczki VfL oddały kolejny strzał warty uwagi - ponownie z udziałem Hagel i Kalmy: po rzucie wolnym Holenderka ponownie główkowała, ale tym razem piłka przeleciała tuż nad poprzeczką. W 30. minucie Svenja Huth świetnie dośrodkowała w pole karne do Jule Brand, której strzał minął jednak bramkę, a także koleżanki z drużyny. Później gra straciła nieco na tempie. W konsekwencji w 37. minucie Norymberga miała swoją pierwszą szansę w tym meczu. Strzał Franziski Mai wylądował jednak prosto w rękach bramkarki VfL Merle Frohms. Przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę Wilczyce wypracowały sobie kolejne szanse, między innymi za sprawą Joelle Wedemeyer (44.) i Lattwein (45.), ale nie udało im się zamienić ich na bramki.

Druga połowa rozpoczęła się podobnie do pierwszej. Wilczyce atakowały, ale nie przekładało się to na dogodne okazje bramkowe. Zamiast tego rzut rożny niespodziewanie stworzył zagrożenie w polu karnym Zielono-Białych. Amelie Thöle uderzyła z bliskiej odległości, ale trafiła tylko w słupek (51). Norymberga stała głęboko ustawiona, mecz stawał się coraz bardziej chaotyczny, a błędy zdominowały grę. W 70. minucie Svenji Huth udało się pięknie dośrodkować w pole karne, ale główka Jule Brand przeleciała daleko nad bramką Norymbergi. Chwilę później Riola Xhemaili spróbowała strzału z dystansu, ale bramkarka Krammer zapobiegła trafieniu na 2:0 dla VfL (76.). W końcowych minutach zawodniczkom VfL ponownie udało się zwiększyć presję na przeciwniczkach i przeprowadzić kilka ciekawych akcji. W drugiej minucie doliczonego czasu gry Dominique Janssen pięknie przymierzyła z rzutu wolnego, ale bramkarka Norymbergi ponownie świetnie poradziła sobie z obroną. Wynik do końca meczu nie uległ więc zmianie.

Gol

1:0 Kalma (11.): Dwie zawodniczki, które debiutują i przyczyniają się do zdobycia bramki dla Wilczyc: Hagel wykonuje rzut rożny z prawej strony wprowadzając piłkę wysoko w pole karne. Tam Kalma z bliskiej odległości główką kieruje piłkę do bramki i ustala wynik na 1:0.