Napisane:  czwartek, 1 września 2022, 10:40 przez: Przemysław Lewandowski

Pojedynek najlepszych bramkarzy

Wszystko co trzeba wiedzieć przed sobotnim meczem Wilków z Kolonią.

Trzeci mecz domowy tego sezonu zbliża się wielkimi krokami. Zielono-Biali podejmą w sobotę na Volkswagen Arena zespół 1. FC Köln (rozpoczęcie o 15:30). Ostatnie spotkanie obu drużyn miało miejsce w Kolonii w 33 kolejce zeszłego sezonu, kiedy gol Yannicka Gerhardta przyczynił się do zwycięstwa gości rezultatem 1:0. Warto zauważyć, że był to ostatni raz, gdy VfL zdobył komplet trzech punktów w lidze. Historia jednak faworyzuje zespół Wilków, którzy do tej pory wygrali 16 z 35 meczów rozgrywanych pomiędzy obiema drużynami, podczas gdy Kolonia ma na koncie zaledwie 10 zwycięstw. W tych starciach padało średnio 3,2 gola na spotkanie - z czego łącznie 65 bramek na konto Zielono-Białych.

Więcej faktów i liczb:

• Bramkarze obu zespołów wybronili w tym sezonie Bundesligi ponad 70% strzałów. Zarówno Martin Schwäbe (75%), jak i Koen Casteels (73%) zajmują dwa pierwsze miejsca w statystykach, a w sobotę obaj zawodnicy zagrają po przeciwległych końcach boiska.

• W tym sezonie wciąż niepokonane pozostają jedynie cztery drużyny: Bayern, Union Berlin, Borussia Mönchengladbach oraz sobotni przeciwnicy - Kolonia.

• Nietypowe statystyki: zawodnicy Kolonii rozegrali w tym sezonie 134 z 360 minut w przewadze liczebnej, spowodowanej czerwonymi kartkami piłkarzy przeciwnych zespołów.

• Zarówno VfL, jak i Kolonia strzelili w tym sezonie tylko jedną bramkę w pierwszych połowach wszystkich rozgrywanych do tej pory spotkań. Jednak po przerwie sobotni goście zdobyli łącznie pięć bramek, w porównaniu z zaledwie jedną w wykonaniu Zielono-Białych.

• Obecny trener Kolonii występował dawniej w roli piłkarza. Steffen Baumgart wziął udział w 225 meczach Bundesligi, z czego 32 razy w barwach Wilków. Do klubu dołączył latem 1998 roku i pozostał w nim przez 15 miesięcy. Jego pozostałe występy miały miejsce głównie w drużynach zespołów Hansy Rostock (152) oraz Energie Cottbus (41).

• Obie drużyny do tej pory zagrały ze sobą aż 3 razy w ramach rozgrywek w Pucharze Niemiec. Pierwsze spotkanie miało miejsce w sierpniu 1990 roku, kiedy układ sił w lidze był zupełnie inny. Kolonia, wicemistrz ostatniego wówczas sezonu (89/90), wygrała na Elsterweg aż 6:1.

Źródło: vfl-wolfsburg.de