Napisane:  środa, 18 października 2023, 21:07 przez: Karolina Lisek

Porażka z Paris FC

Kobieca drużyna VfL przegrywa 0:2 z Paris FC i tym samym nie kwalifikuje się do Ligi Mistrzyń.

Cóż za rozczarowujący wieczór dla Wilczyc: kobieca drużyna VfL przegrała na własnym stadionie mecz rewanżowy play-offów z Paris FC wynikiem 0:2 (0:1). Tym samym po raz pierwszy od 2012 roku nie zakwalifikowała się do fazy grupowej Ligi Mistrzyń. Pomimo stworzenia wielu szans w drugiej połowie i walki do samego końca, drużynie trenera Tommy'ego Stroota nie udało się odwrócić losów meczu. Po remisie 3:3 w pierwszym spotkaniu, dzisiejsza porażka 0:2 oznacza pożegnanie się z Ligą Mistrzyń. Teraz zadaniem dla zespołu jest szybkie przetrawienie tego ogromnego rozczarowania: już w najbliższą niedzielę Zielono-Białe czeka kolejny trudny mecz w Bundeslidze: o 14:00 powitają na stadionie AOK drużynę TSG 1899 Hoffenheim. Zespół byłego trenera Wilczyc Stephana Lercha bardzo dobrze rozpoczął sezon i obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli, z dwoma punktami straty do lidera.

Kadra

W porównaniu do pierwszego meczu w Paryżu, Tommy Stroot dokonał tylko jednej zmiany w wyjściowej jedenastce: Lynn Wilms zastąpiła Joelle Wedemeyer. Podobnie jak w drugich 45 minutach w Paryżu, Ewa Pajor wróciła na środek ataku, a Alexandra Popp zagrała nieco z tyłu. Kristin Demann, która z powodu problemów mięśniowych była nieobecna w poprzednich spotkaniach, dzisiejszego wieczoru powróciła do składu meczowego. Poza tym sytuacja kadrowa nie uległa zmianie: Merle Frohms (wstrząśnienie mózgu), Camilla Küver (rehabilitacja po kontuzji kolana), Sveindis Jonsdottir (problemy ze ścięgnem rzepki), Rebecka Blomqvist (zerwanie więzadeł krzyżowych) i Tabea Sellner (zostanie matką w 2024 roku) wciąż były niedostępne.

Przebieg meczu

Podczas dzisiejszego spotkania na trybunach stadionu AOK zgromadziło się wielu znamienitych gości: wiceprezydent UEFA Karl-Erik Nilsson, tymczasowy trener kobiecej reprezentacji narodowej Niemiec Horst Hrubesch i asystentka Britta Carlson, były trener Wilków Stephan Lerch, a także były brazylijski piłkarz Rai, który w 1994 roku wygrał z reprezentacją Canarinhos Mistrzostwo Świata. Rai jest obecnie udziałowcem w drużynie Paris FC. W pierwszych minutach Wilczyce wywierały dużą presję na drużynie gości. Potem jednak gra przechyliła się na korzyść Paris FC: w szóstej minucie Mathilde Bourdieu po raz pierwszy przetestowała bramkarkę VfL Lisę Schmitz. Zaledwie kilka minut później drużyna z Paryża otrzymała rzut karny po tym, jak Alexandra Popp zagrała piłkę ręką. Zielono-Białe ponownie mogły jednak polegać na Schmitz, która rzuciła się w dobry róg bramki i obroniła rzut karny wykonywany przez Gaetane Thiney (12.). Paris FC utrzymywał tempo i kontrolował grę. Najlepsza okazja dla VfL nadarzyła się w 23. minucie, gdy Ewa Pajor główkowała po dośrodkowaniu Vivien Endemann. Podczas gdy wielu kibiców chciało już fetować strzeloną bramkę, piłka trafiła jedynie w wewnętrzną część słupka.

Drużyna z Paryża miała w kolejnych minutach więcej z gry i dzięki Thiney (31.) doprowadziła do kolejnej szansy. Zaraz potem Pajor niemal w pojedynkę przemaszerowała na drugą stronę boiska i wywalczyła kolejny rzut rożny dla Wilczyc (32.). Biorąc pod uwagę przebieg gry, objęcie prowadzenia przez drużynę przyjezdnych w 38. minucie po golu Julie Dufour nie było niezasłużone. Do przerwy Zielono-Białe nie zdołały już stworzyć kolejnych szans. Tym samym drużyna VfL schodziła na przerwę przegrywając 0:1.

Po przerwie trener VfL Tommy Stroot dokonał zmian, przesuwając Popp do przodu, a Pajor na lewą stronę. Wilczyce były znacznie bardziej zdeterminowane w ofensywie niż w pierwszej połowie. Bramkarka Paris FC Chiamake Nnadozie zatrzymała jednak strzał Ewy Pajor (49.). W kolejnych minutach gra stawała się coraz bardziej zacięta, a w grze dominowały liczne faule. W połowie tej fazy gry drużyna VfL otrzymała rzut karny - tym razem po faulu na Alexandrze Popp. Dominique Janssen również nie zdołała jednak trafić - bramkarka z Paryża obroniła jej strzał (61.). Zaledwie kilka minut później Zielono-Białe ponownie domagały się rzutu karnego po zagraniu ręką, ale sędzia Tess Olofsson ze Szwecji pozwoliła kontynuować grę (64.). Piłkarki VfL pozostały na połowie przeciwniczek i miały o wiele więcej akcji ofensywnych niż w pierwszej połowie, między innymi za sprawą Ewy Pajor (80./86.). Nie miały jednak szczęścia. W ostatnich minutach Wilczyce podeszły wysoko próbując doprowadzić do wyrównania. Zamiast tego, to napastniczka Paris FC Louise Fleury, która pojawiła się na boisku w 90. minucie, zupełnie swobodnie znalazła się pod bramką Wolfsburga i podwyższyła prowadzenie drużyny gości. Pomimo niepowodzenia, Zielono-Białe nie poddawały się i próbowały ponownie za sprawą Leny Lattwein (90.+7). Ostatecznie jednak gol kontaktowy nie padł.

Bramki

0:1 Dufour (38.): Zagranie od Clary Mateo dociera do Julie Dufour. Jej strzał, który odbija się jeszcze od Lynn Wilms, trafia do siatki. Cholera!

0:2 Fleury (90.): Napastniczka Louise Fleury urywa się wysoko ustawionym Wilczycom z linii połowy boiska i zupełnie swobodnie wykańcza akcję.