Młodzież z Wolfsburga odwiedza hiszpańskich rówieśników.
W 2018 roku Lernort Stadion e.V. rozpoczął międzynarodowy projekt wymiany młodzieży pod nazwą "Kick for Europe". Od tego czasu młodzi ludzie z Niemiec i Europy spotykają się kilka razy w roku w ramach różnych programów wzajemnej wymiany, aby zapoznać się z takimi tematami jak solidarność, różnorodność, tolerancja i historia Europy (piłki nożnej).
Przy wsparciu niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych projekt promuje spójność społeczną w europejskich demokracjach poprzez międzynarodowe spotkania i wspólne działania, mające na celu przeciwdziałanie tendencjom populistycznym i nacjonalistycznym. Poprzez warsztaty, grę i oglądanie piłki nożnej, rozmowy motywacyjne, tematyczne rajdy miejskie, a przede wszystkim poczucie wspólnoty, młodzież uczy się, co to znaczy żyć w zjednoczonej Europie.
W zeszłym roku w Wolfsburgu odbyły się pierwsze spotkania z młodzieżą z hiszpańskiego Oviedo. Tematy do dyskusji obejmowały europejskie wartości, 17 celów ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju i oczywiście nadchodzące Mistrzostwa Świata w Katarze. Tym razem przyszła kolej na młodzież z Wolfsburga, która udała się w podróż do Hiszpanii. Od 7 do 13 lipca grupa spędzała czas z 10 kolegami z Oviedo, podczas którego opracowywano własne pomysły i inicjatywy względem takich tematów jak równa płaca, wsparcie czy uprzedzenia w kobiecej piłce nożnej.
Celem dodania praktycznego doświadczenia do teoretycznej strony projektu, młodzież odwiedziła męską i żeńską drużynę Realu Oviedo. Podczas wizyty, która stała się wyjątkową okazją do przeprowadzenia wywiadów, mogli oni porozmawiać z menadżerem, trenerem i kapitanem kobiecej drużyny o swoich doświadczeniach związanych z uprzedzeniami i dyskryminacją, wskazówkach, sukcesach i tym, co najbardziej lubią w sporcie. Po rozmowie wszyscy wyszli na boisko aby się pobawić, w tym zawodnicy z upośledzeniem umysłowym - co stanowi kolejny projekt społeczny po stronie hiszpańskiej, który został powołany do życia. Młodzież z Wolfsburga mogła dowiedzieć się więcej o możliwościach i przeszkodach, jakie napotkali ci ludzie, a także zobaczyć na własne oczy, w jaki sposób piłka nożna może się przyczynić do wspierania osób niepełnosprawnych.
Chociaż dla młodzieży był to bardzo pracowity program, mieli jeszcze czas, by w luźniejszej atmosferze poznać swoich gospodarzy. Młodzi ludzie rozmawiali o swoich kulturach, językach i życiu codziennym, a ze wszystkich stron nawiązywały się nowe przyjaźnie. Odbył się wieczór międzykulturowy, podczas którego uczestnicy wspólnie gotowali i jedli. Były też wyprawy kajakowe, pływanie i wycieczki po miastach Gijon oraz Oviedo, które były świetną zabawą dla wszystkich zaangażowanych i znacznie zbliżyły młodzież.
Źródło: vfl-wolfsburg.de