Napisane:  piątek, 26 stycznia 2024, 07:18 przez: Redakcja

Przed spotkaniem z 1.FC Köln

Wolfsburg będzie dążył do powrotu na ścieżkę zwycięstw, gdy w sobotę podejmie w Bundeslidze FC Koln. Tymczasem piłkarze z Kolonii nie odnotowali wygranej w pięciu ostatnich meczach ligowych, co spowodowało ich zakotwiczenie w strefie spadkowej Bundesligi.

Po przerwie zimowej Wolfsburg powrócił, notując kolejne remisy 1:1 z Mainz 05 i Heidenheim, mimo że w obu przypadkach objęli prowadzenie dzięki bramkom Vaclava Cernego. W ostatnim meczu przeciwko beniaminkowi Bundesligi, Cerny strzelił już w siódmej minucie, lecz samobójcza bramka Moritza Jenza wyrównała wynik jeszcze przed przerwą. Mecz był stosunkowo wyrównany, co pozwoliło Heidenheim zachować jednopunktową przewagę nad Wilkami.

Trener główny Wolfsburga, Niko Kovac, może być zaniepokojony, że aspiracje jego zespołu do kwalifikacji do rozgrywek europejskich oddalają się. Do Eintrachtu Frankfurt i Freiburga, obecnie na szóstym i siódmym miejscu, tracą siedem punktów, sytuacja wydaje się trudna. Jednak Kovac i jego drużyna widzą nadchodzące mecze u siebie z Koln i Hoffenheim jako szansę na zmniejszenie tej straty, zwłaszcza teraz, gdy sezon Bundesligi przekroczył półmetek. Ale przy zaledwie jednym zwycięstwie w pięciu ostatnich meczach ligowych na Volkswagen Arena niepewność jest duża.

Koln, z drugiej strony, ma znacznie większe problemy po domowej porażce 4:0 z Borussią Dortmund w ostatni weekend. Ich jedenasta przegrana w sezonie równa się tylko z ostatnią pozycją SV Darmstadt 98, a do bezpiecznego miejsca tracą trzy punkty.

Donyell Malen wyprowadził BVB na prowadzenie już po 12 minutach gry, ale Koln zdołał uniknąć dalszych strat przed przerwą. Niemniej jednak, po rzucie karnym Niclasa Fullkruga i kolejnych bramkach Malena oraz Youssoufy Moukoko, rozmiar porażki stał się oczywisty.

Dla Koln czas pod wodzą nowego menedżera Timo Schultza, który przejął stery w Nowym Roku, jest istotny. Pomimo trudnego startu z remisem przeciwko Heidenheim i porażką z Dortmundem, drużyna wykazała potencjał, oddając 19 strzałów przeciwko rywalom walczącym o Ligę Mistrzów.

Wolfsburg będzie musiał sobie radzić bez Ridle’a Baku, Patricka Wimmera i Lukasa Nmechy z powodu kontuzji, ale spodziewa się ich powrotu w ciągu następnego miesiąca. Kovac może nie widzieć powodu do zmiany składu po przyzwoitym występie przeciwko Heidenheim, z Cernym mającym nadzieję kontynuować serię strzelecką.

Koln będzie podróżować bez napastników Davida Selke, Luca Waldschmidta i Marka Utha z powodu kontuzji. Waldschmidt jest wykluczony z gry do końca sezonu z powodu złamanej nogi, natomiast Selke i Uth raczej nie wrócą na boisko przez co najmniej kilka kolejnych tygodni.

W rezultacie Schultz może być zmuszony do innowacji w swojej strategii ataku przeciwko Wolfsburgowi, możliwe że wezwie Sargisa Adamyana do prowadzenia linii.

Przewidywane składy początkowe:

Wolfsburg: Casteels; Maehle, Bornauw, Jenz, Rogerio; Gerhardt, Arnold; Cerny, Majer, Kamiński; Wind

FC Koln: Schwabe; Schmitz, Hubers, Chabot, Finkgrafe; Martel, Huseinbasic; Ljubicic, Thielmann, Kainz; Adamyan

Obie drużyny miały trudności ze zdobywaniem bramek w tym sezonie, co sugeruje, że w sobotnim meczu w Dolnej Saksonii nie będzie wielu goli. Kontuzje kluczowych zawodników ataku dodają wyzwań. Jednakże, konsekwentne zdobywanie bramek przez Wolfsburg od przerwy zimowej może być wystarczające, aby zapewnić im bardzo potrzebne zwycięstwo nad drużyną Koln, która wydaje się być skazana na spadek w tym sezonie.