Napisane:  sobota, 27 maja 2023, 21:57 przez: Przemysław Lewandowski

Przegrana w wyścigu

Pomimo wczesnego objęcia prowadzenia, Wilki przegrywają z Herthą wynikiem 2:1 i zajmują ósme miejsce w tabeli.

VfL Wolfsburg poniósł bardzo gorzką porażkę w ostatnim dniu meczowym sezonu 2022/2023. Zielono-Biali przegrali walkę o udział w Pucharze Europy, kończąc pojedynek ze spadkową Herthą BSC wynikiem 1:2 (1:0). Po perfekcyjnym początku i szybkim zdobyciu prowadzenia już w drugiej minucie za sprawą bramki Jakuba Kamińskiego, berlińczycy ostatecznie zdołali odwrócić losy meczu. W drugiej części spotkania gola na wyrównanie zdobył najpierw Ibrahim Maza (55 minuta), a następnie wynik podwyższył Marco Richter (68 minuta). Dolna Saksonia przez większość czasu kontrolowała przebieg gry, mając niezliczone okazje do strzelenia większej liczby bramek, ale ze względu na swoją nieskuteczność, poniosła ostatecznie rozczarowującą porażkę. W rezultacie VfL przegapił szansę gry na arenie międzynarodowej w przyszłym roku i zakończył sezon na ósmym miejscu. Zielono-Biali udadzą się jutro na letnią przerwę, a pierwszy oficjalny trening odbędzie się 10 lipca.

Zmiany w składach:

Josuha Guilavogui, czołowy zawodnik VfL, który przybył do Wolfsburga w 2014 roku i po tym sezonie opuszcza klub, poprowadził swoją drużynę na boisko jako kapitan - zamiast jubilata Maximiliana Arnolda. Poza tym, w stosunku do poprzedniego meczu z zespołem SC Freiburg, w wyjściowej jedenastce nie doszło już do żadnych zmian. Zupełnie inaczej wyglądała sprawa w obozie rywali: trener Herthy Pal Dardai dokonał aż siedmiu korekt w porównaniu do ostatniego spotkania z Bochum. Do swoich debiutów w Bundeslidze mieli okazję 20-letni bramkarz Tjark Ernst oraz obrońca Pascal Klemens. Ponadto od początku wystartowali Marc-Oliver Kempf, Marvin Plattenhardt, Jean-Paul Boetius oraz dwaj napastnicy: Florian Niederlechner i Jessic Ngankam.

Przebieg meczu:

Wolfsburg, który zaprezentował się w nowych zielono-białych koszulkach, już po dwóch minutach miał pierwszy powód do świętowania. Jakub Kamiński dał gospodarzom błyskawicznie zdobyte prowadzenie na 1:0 (2 minuta). Mecz od początku był bardzo intensywny. Świetną okazję do wyrównania miał Niederlechner (4 minuta), a szanse na podwyższenie zmarnowali kolejno Jonas Wind i Kamiński. Niedługo potem gra musiała zostać na kilka minut przerwana, ponieważ w sektorze kibiców gości odpalono pirotechnikę. VfL grał bardzo sprawnie, stwarzał okazje, ale nie zdołał zdobyć drugiego gola. Przed doskonałą szansą stanął Wind, który mógł oddać strzał na pustą bramkę. Napastnik nie zdołał jednak poradzić sobie z ostrym dośrodkowaniem Micky'ego van den Vena (18 minuta). Wilki wciąż naciskały, ale młodego bramkarza Herthy nie byli w stanie pokonać zarówno Guilavogui (29 minuta), jak i Wimmer (31 minuta). Tuż przed przerwą drużynę gospodarzy uratował Marco Richter, broniąc uderzenie Guilavogui'ego, po rzucie rożnym Wimmera (43 minuta). Niedługo potem trener Niko Kovac musiał dokonać pierwszej zmiany z powodu kontuzji - Felix Nmecha nie mógł kontynuować spotkania. Zamiast niego na boisku zameldował się Mattias Svanberg (45+2).

Po zmianie stron ukazał nam się niemalże ten sam obraz: Dolna Saksonia wciąż nie wykorzystywała swoich najlepszych okazji i - jak to często w piłce nożnej bywa - w końcu uderzył przeciwnik. Po kontrataku wyrównanie na 1:1 zdobył Maza (55 minuta). Zielono-Białym zwyczajnie zabrakło tego dnia skuteczności: wiele akcji było przygotowanych bardzo dobrze, do szczęścia potrzebowali jedynie wykończenia. Zdegradowana drużyna finalnie odwróciła losy meczu i nagle, za sprawą Richtera, objęła prowadzenie na 1:2 (68 minuta). VfL na stratę drugiej bramki nie zdołał odpowiedzieć już do końca spotkania. Choć Wolfsburg dysponował wszelkimi środkami do wywalczenia sobie udziału na arenie międzynarodowej, gospodarze ostatecznie skapitulowali. Wilki muszą zadowolić się ósmą lokatą w tabeli. Do zajęcia szóstego miejsca i bezpiecznego udziału w Pucharze Europy wystarczył zaledwie jeden punkt.

Bramki:

1:0 Kamiński (2.): Perfekcyjny początek! Świetne dwójkowe zagranie, które od zagrania piętą rozpoczyna Yannick Gerhardt, a następnie piłkę przejmuje Jakub Kamiński. Polak uderza z ośmiu metrów, pokonując Tjarka Ernsta niskim strzałem w dalszy róg bramki.

1:1 Maza (55.): Hertha wyrównuje! Źle zorganizowana defensywa VfL nie radzi sobie z kontratakiem prowadzonym prawą stroną boiska. Niekryty Ibrahim Maza atakuje z bliskiej odległości i trafia do siatki.

1:2 Richter (68.): Marco Richter nie napotyka żadnego oporu ze strony defensywy, dzięki czemu może oddać precyzyjny strzał. Jego uderzenie z 14 metrów ustala wynik spotkania. Co za pech!

Reakcje trenerów:

Niko Kovac: "Ta gra nie powinna się skończyć w taki sposób. Mogliśmy rozstrzygnąć wynik meczu jeszcze w pierwszej połowie. Graliśmy naprawdę dobry futbol, ​​mieliśmy ogromne szanse - jeśli pomyślę o próbach Jonasa i Guili'ego, którego strzał został zablokowany tuż przed linią bramkową, a następnie o uderzeniach Wimmera i Kuby - no cóż, mieliśmy wystarczająco dużo okazji, aby zakończyć ten mecz już w trakcie trwania pierwszej części spotkania. W drugiej połowie nie graliśmy już tak dobrze, ale wciąż mieliśmy kilka dobrych okazji, a fakt, że sami straciliśmy dwie bramki irytuje mnie w całej tej historii najbardziej. Kiedy już zdoła się zdobyć prowadzenie, nie powinno się pozwolić na stratę dwóch goli. Dzisiaj pokonaliśmy samych siebie i okradliśmy się z zasłużonej nagrody tego sezonu. Mieliśmy wszystko na tacy i nie udało nam się dowieźć tego do domu. Rozczarowanie jest więc ogromne."

Składy i statystyki:

VfL Wolfsburg: Casteels – Baku, Bornauw, Guilavogui, van de Ven – Arnold, F. Nmecha (45.+2 Svanberg), Gerhardt (80. Pejcinovic), Wimmer (66. Waldschmidt), Kamiński (66. Paredes) – Wind (81. Marmoush)

Ławka rezerwowych: Pervan (BR), Cozza, Fischer, Franjic

Hertha BSC: Ernst – Kenny, Klemens, Kempf, Plattenhardt (63. Pekarik) – Tousart, Serdar (46. Maza), Boetius, Niederlechner (71. Rölke), M. Richter (90.+1 Eitschberger) – Ngankam (46. Scherhant)

Ławka rezerwowych: Christensen (BR), Da Silva Kiala, Rogel, Stange

Bramki: 1:0 Kamiński (2.), 1:1 Maza (55.), 1:2 Richter (68.)

Żółte kartki: Bornauw / Serdar, Kenny, Plattenhardt, Boetius, Richter

Sędzia: Benjamin Cortus (z Norymbergii)

Publiczność: 26.775 widzów na Volkswagen Arena