Napisane:  piątek, 17 lutego 2023, 16:25 przez: Przemysław Lewandowski

Rewanż z Lipskiem na Volkswagen Arena

Wszystko, co warto wiedzieć przed meczem z RB Leipzig.

W ramach 21 kolejki Bundesligi (18 lutego, start o 15:30), Wilki zmierzą się na Volkswagen Arena z zespołem RB Leipzig. Byki z Saksonii zajmują obecnie w tabeli piąte miejsce. Obie drużyny nie zaprezentowały się zbyt dobrze w swoich ostatnich meczach. VfL zremisował z Schalke wynikiem 0:0, a RB przegrał z Unionem przed własną publicznością rezultatem 1:2. Można się więc spodziewać, że zarówno goście, jak i gospodarze, będą szukać rekompensaty w postaci wygranej.

Statystyki wskazują, że faworytem jest zespół RB Leipzig, ponieważ Zielono-Biali wygrali tylko cztery z poprzednich 18 pojedynków. Istnieją jednak też bardziej zachęcające dane: na własnym terenie Wilki przegrały z Bykami tylko jeden z sześciu ostatnio rozegranych meczów Bundesligi, pięć pozostałych kończąc bez porażki (dwa zwycięstwa, trzy remisy).

Więcej danych i faktów:

Zmiana stron: RB Leipzig zeszłego lata wzmocnił swój skład, sprowadzając z Wolfsburga pomocnika Xavera Schlagera. Austriak rozegrał dla VfL 69 meczów Bundesligi, w których zdobył trzy bramki.

Wspomnienie tytułu: Niko Kovac zdobył w 2019 roku z Bayernem Monachium Puchar DFB. Dokonał tego pokonując w meczu finałowym zespół RB Leipzig (zakończony wynikiem 3:0).

Starzy znajomi: Marco Rose po raz pierwszy spotka Niko Kovaca w meczu w roli trenera; jako zawodnik nie zdołał go pokonać w żadnym z trzech pojedynków Bundesligi.

Strach przed przeciwnikami: VfL Wolfsburg wygrał tylko jeden z ostatnich jedenastu meczów przeciwko Lipskowi.

Dwukrotna porażka: Wilki po raz pierwszy w Bundeslidze przegrały z Lipskiem dwa ostatnie mecze z rzędu, w obu nie trafiając do siatki ani razu (0:2, 0:2 - oba na wyjeździe).

Seria przerwana: Niepokonana seria Wolfsburga w meczach przed własną publicznością została przerwana w ostatnim spotkaniu z Bayernem Monachium. VfL, po pięciu meczach bez porażki z rzędu, przegrał z Bawarczykami wynikiem 2:4.

RB również przegrywa: Dla Lipska seria 18 meczów bez porażki zakończyła się w meczu przeciwko Unionowi Berlin. Klub ostatnią porażkę odniósł pięć miesięcy temu, przegrywając z Mönchengladbach wynikiem 0:3.

Negatywna seria: Zielono-Biali nie wygrali żadnego z czterech ostatnich meczów, wciąż czekając na pierwsze zwycięstwo w drugiej połowie sezonu.

Rzut oka na historię: Tym razem to Peter Kleeschatzky i Dominik Kaiser zmierzą się w "historycznym pojedynku" obu drużyn. Kleeschatzky był jedynym Zielono-Białym zawodnikiem, który grał w barwach VfL w aż trzech szczeblach ligowych. Jego odpowiednik ze strony Lipska startował jeszcze niżej. Kiedy Kaiser rozpoczynał swoją przygodę z RB latem 2012 roku, Byki dopiero formowały zespół w Regionalliga Nordost. Wieloletni kapitan RB w swoim ostatnim sezonie 2017/2018 zdołał nawet zagrać w Lidze Mistrzów.