Napisane:  poniedziałek, 29 maja 2023, 14:58 przez: Karolina Lisek

Udane zakończenie

Piłkarki VfL pokonały Freiburg 2:1 w ostatniej kolejce sezonu kobiecej Bundesligi.

Sobota w Bundeslidze mężczyzn pokazała, że w ostatniej kolejce meczowej może zdarzyć się wszystko. Natomiast finał sezonu w kobiecej lidze przebiegł raczej zgodnie z oczekiwaniami: zawodniczki VfL przy komplecie widzów na trybunach stadionu AOK w Wolfsburgu pokonały 2:1 (2:1) drużynę SC Freiburg. Bramki dla Wilczyc zdobyły Ewa Pajor i Dominique Janssen. Zwycięstwo nie wystarczyło jednak do skutecznej obrony tytułu, ponieważ w meczu rozgrywanym równolegle Bayern Monachium wygrał u siebie z 1. FFC Turbine Poczdam aż 11:1 i został tym samym nowym mistrzem Niemiec. Trzy porażki w rundzie wiosennej okazały się dla Zielono-Białych kluczowe w kwestii walki o zwycięstwo w lidze. VfL wciąż ma jednak szansę na zdobycie trofeum: w najbliższą sobotę, 3 czerwca (start o 16:00), Wilczyce spotkają się w Eindhoven w finale Ligi Mistrzyń z FC Barceloną.

Kadra

Przed rozpoczęciem meczu pożegnano cztery zawodniczki VfL. Pauline Bremer, Julia Kassen, Katarzyna Kiedrzynek i Lisa Weiß, która otrzymała jeszcze jedną szansę występu, kończą swoją przygodę w zielono-białych barwach. Także współtrenerka Wilczyc Kim Kulig, która przeniesie się latem do FC Basel, żeby objąć tam rolę głównego trenera, została uhonorowana przez dyrektora zarządzającego Marcela Schäfera i dyrektora ds. piłki nożnej kobiet Ralfa Kellermanna. Sędzia Mirka Derlin świętowała natomiast przejście na emeryturę po poprowadzeniu 94 meczów w kobiecej Bundeslidze. W porównaniu do wygranego 3:2 meczu z SV Meppen, w wyjściowym składzie Wilczyc doszło do czterech zmian. Rebecka Blomqvist, Jule Brand, Kristin Demann i Joelle Wedemeyer zostały zastąpione przez Svenję Huth, Sveindis Jonsdottir, Alexandrę Popp i Lynn Wilms.

Przebieg meczu

Wilczyce mocno rozpoczęły spotkanie, nie pozostawiając wątpliwości, że mimo nikłych szans na zdobycie mistrzostwa, będą walczyły do końca. Bayern bardzo szybko objął prowadzenie, ale nie miało to wpływu na wydarzenia na stadionie w Wolfsburgu, gdzie Wilczyce starały się podwyższyć jednobramkowe prowadzenie. Jednak na boisku był też przeciwnik, który nie chciał być jedynie tłem dla meczu. Zawodniczki SC Freiburg postawiły się gospodyniom i od czasu do czasu wchodziły w posiadanie piłki. W ten sposób zarówno na boisku, jak i na tablicy wyników rozwinęło się podobieństwo do tego, co działo się w finale Pucharu Niemiec. Również tym razem piłkarki Freiburga zdołały doprowadzić do wyrównania, jednak inaczej niż w Kolonii, Wilczyce odpowiedziały kolejnym trafieniem jeszcze przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę. Pierwsze dziesięć minut drugiej połowy upłyneło w spokojnym tempie, a potem pojawiły się okazje po obu stronach: najpierw Janina Minge uderzyła w prawy słupek bramki Frohms, Jonsdottir natomiast nie została nagrodzona za swoją szybką solową akcję i nie pokonała bramkarki Freiburga (56.). Chwilę później Merle Frohms nogami obroniła strzał Hasret Kayikci (60.). Następnie w 65. minucie po rzucie rożnym wykonywanym przez Svenję Huth do piłki wyskoczyła Alex Popp, której strzał główką powędrował jednak nad bramką - mógłby to być jej 17. gol w tym sezonie. 16 trafień wystarczyło jednak, aby zgarnąć koronę dla najlepszej strzelczyni w lidze. Nagroda została wręczona napastniczce Zielono-Białych po meczu. W końcówce spotkania piłkarki VfL ponownie podkręciły tempo. Zwłaszcza wprowadzona w drugiej połowie Bremer nadała impetu w ofensywie. Tego popołudnia w Wolfsburgu nie padło jednak więcej bramek. Sezon Bundesligi zakończył się więc pozytywnym akcentem, nawet jeśli nie wystarczyło to do zdobycia tytułu mistrzowskiego.

Bramki

1:0 Pajor (8. minuta): Po rzucie wolnym wykonywanym przez Svenję Huth z prawej strony boiska, Jonsdottir nieco niekonwencjonalnie wystawia piłkę Ewie Pajor, która posyła futbolówkę obok bramkarki Freiburga i otwiera wynik spotkania.

1:1 Steinert (35. minuta): Po błędzie w rozegraniu Wolfsburga, Freiburg rusza z szybkim atakiem. Kayikci dogrywa piłkę do Judith Steinert, która wyprzedza Wilms i umieszcza piłkę w siatce.

2:1 Janssen (44. minuta/rzut karny): Była zawodniczka Wolfsburga Meret Felde, dawniej Wittje, fauluje Alex Popp w polu karnym, a Dominique Janssen zamienia rzut karny na gola celnym strzałem w prawy róg bramki.

Składy i statystyki

VfL Wolfsburg: Frohms (60. Weiß) – Wilms, Hendrich (64. Wedemeyer), Janssen, Rauch (46. Agrez) – Huth, Roord – Waßmuth, Popp (71. Brand), Jonsdottir – Pajor (60. Bremer)

Ławka rezerwowych: Oberdorf, Demann, Wolter, Blomqvist

SC Freiburg: Lambert – Karl (82. Wensing), Steuerwald, Stegemann, Müller – Felde (63. Fellhauer), Minge (75. Xhemaili) – Zicai (63. Hoffmann), Schasching, Steinert (82. Vojtekova) – Kayikci

Ławka rezerwowych: Adamczyk (bramka)

Bramki: 1:0 Pajor (8.), 1:1 Steinert (35.), 2:1 Janssen (44./rzut karny),

Żółte kartki: - / Stegemann

Sędzia: Mirka Derlin (Bad Schwartau)

Widzowie: 4.469 na stadionie AOK (stadion wyprzedany)