Napisane:  wtorek, 10 października 2023, 22:02 przez: Karolina Lisek

Wilczyce wywalczają remis

Kobieca drużyna VfL zremisowała 3:3 w stolicy Francji z drużyną Paris FC.

Po remisie 3-3 (3-2) w pierwszym meczu fazy play-off z Paris FC, zawodniczki VfL Wolfsburg nadal mają duże szanse na zakwalifikowanie się do Ligi Mistrzyń. W szalonym meczu w Paryżu Zielono-Białe szybko objęły prowadzenie, a mimo to dwukrotnie musiały gonić wynik. W drugiej połowie Wilczyce przejmowały coraz większą kontrolę nad meczem. Vivien Endemann (4.) i Alexandra Popp (30./73.) zdobyły bramki dla drużyny Tommy’ego Stroota. O awansie do fazy grupowej Ligi Mistrzyń zadecyduje mecz rewanżowy na stadionie AOK w Wolfsburgu, który odbędzie się w środę, 18 października, o godzinie 18:45. Wcześniej jednak Zielono-Białe rozegrają swój kolejny mecz wyjazdowy w Bundeslidze: w niedzielę, 15 października, o godzinie 14:00 spotkają się na stadionie Red Bull Arena z drużyną RB Lipsk, która latem awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech.

Kadra

Oprócz długotrwałych nieobecności Camilli Küver (trening rehabilitacyjny), Rebeki Blomqvist (zerwanie więzadeł krzyżowych), Sveindis Jonsdottir (problemy ze ścięgnem rzepki) i Tabei Sellner (zostanie matką w 2024 roku), w składzie nie znalazła się także bramkarka VfL Merle Frohms, która podczas poniedziałkowej sesji treningowej po zderzeniu z koleżanką z drużyny doznała wstrząśnienia mózgu. Poza kadrą znalazła się także Kristin Demann, która pozostała w Wolfsburgu z powodu problemów mięśniowych. Lena Oberdorf powróciła do składu po przerwie spowodowanej problemami z kolanem.

Przebieg meczu

Ci, którzy spodziewali się, że obie drużyny będą najpierw ostrożnie wyczuwać się wzajemnie, byli w wielkim błędzie. Zamiast tego widzowie zobaczyli burzliwą pierwszą połowę meczu. Endemann w swoim pierwszym występie w rozgrywkach europejskich dała Zielono-Białym prowadzenie już w czwartej minucie spotkania. Wcześniej Ewa Pajor wykonała skuteczny pressing na bramkarce Paris FC. W siódmej minucie Wilczyce miały kolejną obiecującą szansę, ale piłka po strzale Pajor trafiła w słupek. Dobitka Alex Popp również minęła bramkę. Niewykorzystana szansa szybko się zemściła: w ósmej minucie meczu po szybkim ataku lewą stroną Gaetane Thiney strzeliła na 1:1. Po tym, jak Zielono-Białe odzyskały kontrolę nad spotkaniem, otrzymały kolejny cios: w 16. minucie drużynie z Wolfsburga nie udało się zatrzymać ataku z prawej strony, co pozwoliło Mathilde Bourdieu wślizgiem strzelić na 2:1 dla drużyny gospodarzy. W kolejnych minutach zawodniczki VfL nie mogły uzyskać dostępu do gry. Jednocześnie szybkie ataki przeciwniczek wielokrotnie stwarzały problemy w obronie. Gol na 2:2 w 30. minucie był tym ważniejszy, że pozwolił Wilczycom wrócić do gry: po dośrodkowaniu Joelle Wedemeyer Alex Popp, jak to ma w zwyczaju, uderzyła piłkę głową i było już 2:2. Kiedy wydawało się, że na krótko przed przerwą gra się uspokoi, Zielono-Białe przyjęły kolejny cios: Julie Dufour wykorzystała szybki atak paryżanek i podwyższyła wynik na 3:2 (44.).

Druga połowa rozpoczęła się dokładnie tak jak pierwsza. Pierwszą dobrą okazję zawodniczki VfL miały w 53. minucie po rzucie rożnym wykonywanym przez Svenję Huth. Drużynie z Paryża udało się jednak wybić piłkę. Dobitka Ewy Pajor znalazła się w rękach bramkarki Nnadozie. Poza tym Francuzki początkowo nie pozwalały drużynie VfL na wiele w drugiej połowie i dobrze prezentowały się w defensywie. Pierwsze minuty obfitowały w wiele fauli. Trener Tommy Stroot zareagował na wydarzenia na boisku i zreorganizował swój zespół. Pajor zajęła miejsce bardziej na środku, natomiast Popp schodziła na skrzydło. Dzięki temu Zielono-Białe nabrały pewności w grze i w 73. minucie po faulu na Felicitas Rauch otrzymały rzut wolny, po którym Alex Popp ponownie strzeliła głową i doprowadziła do zasłużonego wyrównania 3:3. Wilczyce dalej atakowały i w 81. minucie po ładnym rozegraniu piłki między Ewą Pajor i Jule Brand piłka znalazła się w polu karnym drużyny Paris FC, ale sędzia Minka Vekkeli z Finlandii słusznie podyktowała spalonego. W ostatnich minutach zespół Paris FC ponownie znalazł się pod bramką Wolfsburga, m.in. po rzucie rożnym Thiney. Obrona VfL zachowała jednak zimną krew i wynik 3:3 nie uległ zmianie.

Bramki

0:1 Endemann (4.): Bardzo szybka bramka dla drużyny Wilczyc: Ewa Pajor wywiera pressing na bramkarce drużyny przeciwnej, która wybija piłkę wprost pod nogi Endemann. Jej strzał z około 25 metrów wpada do pustej bramki. To pierwsza bramka Endemann w europejskich pucharach!

1:1 Thiney (8.): Strzał Thiney z bliskiej odległości zostaje obroniony przez Lisę Schmitz. Bramkarka VfL nie ma jednak szans z dobitką.

2:1 Bourdieu (16.): Tym razem francuska drużyna atakuje prawą stroną. Głębokie podanie trafia do Clary Mateo, która zagrywa płaską piłkę do Mathilde Bourdieu, a ta strzela gola na 2:1. Obrona VfL nie wyglądała w tej akcji najlepiej.

2:2 Popp (30.): Dośrodkowanie Wedemeyer z prawej strony dociera bezpośrednio do Alex Popp, która robi to, co robi najlepiej, czyli umieszcza piłkę w siatce po strzale głową.

3:2 Dufour (44.): Długa piłka trafia do Julie Dufour, która zdobywa bramkę na 3:2 dla Paris FC.

3:3 Popp (73 min): Po faulu na Felicitas Rauch Wilczyce otrzymują rzut wolny. Poszkodowana sama podchodzi do piłki i uderza ją wysoko w pole karne. W powietrzu najwyżej wybija się Alex Popp i strzela bramkę na na 3:3. Zasłużone wyrównanie.