Napisane:  środa, 19 października 2022, 10:08 przez: Przemysław Lewandowski

Wilki przechodzą do kolejnej rundy

Svanberg i Kamiński zapewniają drużynie zwycięstwo w meczu z Eintrachtem Braunschweig.

VfL Wolfsburg awansował do 1/8 finału Pucharu DFB po meczu z drugoligową drużyną Eintracht Braunschweig. Zielono-Biali wygrali sąsiedzki pojedynek wynikiem 1:2 (1:1). Mattias Svanberg dał VfL prowadzenie w ósmej minucie. Następnie wyrównującego gola tuż przed przerwą strzelił Maurice Multhaup (40 minuta). Po przerwie Jakub Kamiński odnotował swojego pierwszego gola w klubie, który jednocześnie dał Wilkom zwycięstwo (65 minuta).

O tym, z jaką drużyną zmierzy się w etapie 1/8 pucharu zespół VfL, rozstrzygnie się już w najbliższą niedzielę, 23 października. W Niemieckim Muzeum Piłki Nożnej w Dortmundzie zostanie wylosowanych osiem par (wydarzenie rozpocznie się o 19:15). Do walki o miejsce w ćwierćfinale pozostaje jeszcze około trzech miesięcy. W związku z Mistrzostwami Świata w Katarze, runda pucharowa zostanie rozegrana dopiero w nowym roku kalendarzowym. Po raz pierwszy etap 1/8 finału obejmie cztery terminy gry: 31.01-01.02 oraz 07.02-08.02.

Najbliższy mecz Zielono-Białych odbędzie się w najbliższą sobotę, 22 października. Wilki odwiedzą BayArena w Leverkusen, w ramach jedenastej kolejki Bundesligi (start o 15:30).

Zmiany w składach:

W stosunku do ostatniego meczu z Borussią Mönchengladbach, w składzie Wolfsburga nastąpiła tylko jedna zmiana. Sebastiaan Bornauw zagrał w zastępstwie za Maxence'a Lacroix. Gospodarze musieli zrezygnować z obsadzenia środkowego obrońcy Briana Behrendta, który był niedostępny z powodu kontuzji. Ponadto trener Michael Schiele musiał obejść się bez Jannisa Nikolaou i Filipa Benkovica, dokonując w sumie pięciu zmian. W drużynie znaleźli się: Michael Schultz, Danilo Wiebe, Maurice Multhaup, Keita Endo oraz Lion Lauberbach.

Przebieg meczu:

Brunszwik stwarzał niebezpieczeństwo już od pierwszego ataku. Po zaledwie 30 sekundach Fabio Kaufmann stanął przed szansą stworzenia sensacji, jednak Koen Casteels zdołał zablokować strzał, wybijając piłkę na rzut rożny. Wolfsburgowi zajęło trochę czasu do przejęcia kontroli nad grą. Goście spełnili swoją rolę faworytów w 8 minucie, dzięki akcji Svanberga, która dała Wilkom prowadzenie. Pomimo utraty bramki, drugoligowy zespół próbował grać ofensywnie, jednak nie był już tak nastawiony na bramkę, co na początku gry. Po upływie pół godziny meczu, trener gospodarzy został zmuszony do dokonania zmiany. W miejsce kontuzjowanego Immanuela Pherai'a na boisko wszedł Luc Ihorst. Rezerwowy zawodnik niedługo potem oddał swój pierwszy strzał, ale został zablokowany przez Bornauwa (32 minuta). Zielono-Biali zaczęli grać bardziej zachowawczo, co zemściło się na krótko przed przerwą, gdy gospodarze niespodziewanie wyrównali po bramce Multhaupa (40 minuta). Wilki stworzyły niemal natychmiastową odpowiedź: Maximilian Arnold wrzucił piłkę do Svanberga, który podał ją dalej głową do Wimmera. Nowy letni nabytek VfL wbił futbolówkę piętą do siatki, jednak gol nie został uznany, gdyż zawodnik okazał się być na pozycji spalonej (43 minuta).

Krótko po zamianie stron trener Eintrachtu musiał dokonać drugiej zmiany z powodu kontuzji. Ponownie trafiło na środkowego obrońcę. Nathan De Medina opuścił boisko, a w jego miejsce wszedł Niko Kijewski. Pomimo pecha z kontuzjami, Braunschweig zaczął grać odważniej, próbując budować akcje. Pomimo, że VfL górował względem posiadania piłki, nie stwarzał większych szans - aż do 65 minuty, kiedy Kamiński oddał celny strzał, wyprowadzając zespół na prowadzenie. W końcowej fazie meczu rezerwowy Anthony Ujah stworzył ostatnie poważniejsze zagrożenie pod bramką VfL (83 minuta). Wolfsburg uczestniczył w praktycznie każdym pojedynku i aktywnie bronił dostępu bramki - to wystarczyło, aby zakwalifikować się do 1/8 Pucharu Niemiec.

Bramki:

0:1 Svanberg (8.): Svanberg odnotowuje swoje pierwsze trafienie w barwach VfL, dając drużynie wczesne prowadzenie. Sebastiaan Bornauw zagrywa piłkę na prawą stronę pola karnego, do której wybiega Svanberg. Zawodnik uderza, a piłka prześlizguje się przez broniącego Jasmina Fejzica.

1:1 Multhaup (40.): Braunschweig zagrywa długie podanie na skraj pola karnego. Maurice Multhaup przejmuje piłkę i przerzuca ją nad Koenem Casteelsem, który wybiegł z linii bramkowej.

1:2 Kamiński (65.): Bardzo ważne trafienie: w wyniku niezłej dwójkowej akcji z Lukasem Nmechą, Kamiński znajduje sobie czystą pozycję w polu karnym. Polak uderza z około pięciu metrów, a piłka przelatuje obok Fejzicia i ląduje w prawym rogu bramki.

Reakcje trenerów:

Niko Kovac: "To był typowy mecz pucharowy i ciągła rywalizacja przez pełne 90 minut. Wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo. Musieliśmy walczyć i myślę, że zrobiliśmy to właściwie. Nie byłem zbyt szczęśliwy po pierwszej połowie, ponieważ mogliśmy zagrać lepiej po prowadzeniu 0:1, może nawet strzelić drugiego gola - ale byliśmy zbyt nieostrożni. W drugiej połowie poszło sprawniej, więc w ostatecznym rozrachunku wywiązaliśmy się z zadania."

Michael Schiele: "To była ciężka walka. Myślę, że dobrze radziliśmy sobie z grą, od razu tworząc sobie pierwszą szansę. Szkoda, że ​​nie wyszło. Z kolei przeciwnik natychmiast wykorzystał swoją. Następnie przeszliśmy do głębszej defensywy. Musieliśmy dużo pracować, ale taktycznie zrobiliśmy to całkiem nieźle. Poza stałymi fragmentami, nie dawaliśmy wielu okazji do zdobycia bramki. W drugiej połowie źle wybijaliśmy piłkę i straciliśmy bramkę. Od tego momentu zaczęliśmy grać bardziej aktywnie, ale niestety nie byliśmy w stanie sfinalizować żadnej akcji. Szkoda, że ​​nie udało się zrobić więcej. Przeciwnicy byli sprytniejsi. Poza wynikiem, zabieramy ze sobą wiele pozytywnych emocji."

Składy i statystyki:

Eintracht Braunschweig: Fejzic – de Medina (53. Kijewski), Schultz, Wiebe – Multhaup, Krauße, Donkor, Pherai (29. Ihorst), K. Endo (78. Ujah) – Kaufmann, Lauberbach

Ławka rezerwowych: R. Hoffmann (BR), Decarli, Marx, Br. Henning, Kischka, Pena Zauner

VfL Wolfsburg: Casteels – Baku, Bornauw, van de Ven, Otavio – Arnold (74. Guilavogui), Svanberg (66. F. Nmecha), Gerhardt, Wimmer (80. Paredes), Kaminski – L. Nmecha (66. Marmoush)

Ławka rezerwowych: Pervan (BR), Fischer, Lacroix, Waldschmidt, Wind

Bramki: 1:0 Svanberg (8.), 1:1 Multhaup (40.), 2:1 Kaminski (65.)

Żółte kartki:  Schultz, Lauberbach, Krauße, Multhaup / Bornauw, van de Ven, Wimmer, Paulo Otavio

Sędzia: Daniel Schlager (z Rastatt)

Publiczność: 22.000 widzów na wyprzedanym Eintracht-Stadion