Napisane:  piątek, 29 grudnia 2023, 14:44 przez: Redakcja

Wywiad z dyrektorem akademii Vfl Wolfsburg

Zawodnicy, trenerzy i sztab Młodych Wilków rozegrali ponad 90 meczów rywalizacyjnych i niezliczoną ilość sesji treningowych. W samą porę na zasłużoną przerwę zimową Michael Gentner, dyrektor Akademii VfL, w wywiadzie dla oficjalnej strony "Wilków" podsumowuje intensywną pierwszą połowę sezonu, a także spogląda w przyszłość.

Co to były za ekscytujące tygodnie i miesiące! Jakie są twoje osobiste wnioski dotyczące pierwszej połowy sezonu?

Chłopcy naprawdę dobrze się rozwinęli, więc jestem bardzo zadowolony. Jak wiemy, w akademii nacisk kładziemy na treningi indywidualne. Nie definiujemy się przez mistrzostwa czy zwycięstwa pucharowe, ale skupiamy się na kształceniu młodych talentów dla profesjonalnej drużyny. Trenerzy codziennie intensywnie pracowali z zawodnikami nad ich mocnymi i słabymi stronami. To oczywiście znajduje odzwierciedlenie w wynikach, a ostatecznie także w tabeli.

Młode Wilki U19 i U17 po przerwie zimowej zajmują drugie miejsce w swojej dywizji Junior Bundesligi. Czy rozpoczynałeś sezon z takimi oczekiwaniami?

W tym sezonie do składu U19 dodaliśmy jeszcze jednego lub dwóch nowych zawodników, ponieważ chcieliśmy i potrzebowaliśmy wzmocnienia na kilku pozycjach. Zgrupowanie w Opalenicy pozwoliło na szybką integrację chłopców z zespołem. Tydzień w Polsce pokazał nam, że sprawy mogą pójść w dobrym kierunku. Nie wyobrażałem sobie, że pierwsza połowa sezonu pójdzie tak dobrze.

Co Cię najbardziej zaskoczyło?

Były niespodzianki, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Zwycięstwa w pojedynkach Dolnej Saksonii z Hannoverem 96 czy Eintrachtem Braunschweig zawsze cieszą, podobnie jak sukcesy w czołowych meczach. Właśnie wtedy spontanicznie myślę o zwycięstwie 2:1 w rozświetlonym meczu pomiędzy naszymi drużynami U19 a Herthą BSC. To była absolutna atrakcja. Jednak reprezentacje U17 także z powodzeniem rozegrały swoje czołowe pojedynki z Bremą, Lipskiem i Berlinem. Ponadto reprezentacja U19 po raz pierwszy w historii akademii dostała się do ćwierćfinału Pucharu Niemiec DFB. Jednak to wiąże się również z rozczarowaniem, ponieważ mogliśmy osiągnąć jeszcze więcej. W Mainz nie było potrzeby schodzić z boiska jako przegrany. Wielkim wydarzeniem był także wyjazd Davida Odogu na Puchar Świata. Oddaliśmy Davida do DFB po najważniejszym meczu U19 z Herthą BSC i odzyskaliśmy go cztery tygodnie później jako nowo koronowanego mistrza świata juniorów. Wszyscy jesteśmy niesamowicie dumni z tego, co David osiągnął z drużyną DFB w Indonezji. W skrócie: wiele wyjątkowych wrażeń pozostaje w pamięci.

Na koniec roku doszło do bardzo gorzkiej porażki drużyn U19 i U17. Czy to ostudziło euforię związaną z udaną półserią?

Rany są wciąż świeże, to była czarna sobota. Nie dotarliśmy do półfinału Pucharu Juniorów DFB z drużyną U19 i straciliśmy prowadzenie w tabeli po porażce z Herthą BSC w czołowym meczu do lat 17. Ale trzeba podkreślić, że takich weekendów nie było zbyt wiele – więc da się z tym żyć. Konkluzja jest taka, że mówimy o naprawdę udanej pierwszej połowie sezonu i udanym roku 2023.

Pomimo dwóch porażek, akademia miała powód do świętowania w ten weekend, ponieważ Kofi Amoako świętował swój debiut w Bundeslidze w wyjazdowym zwycięstwie profesjonalistów w Darmstadt…

To był wyjątkowy moment, który przypomniał nam wszystkim, nad czym pracujemy każdego dnia. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że po Dzenanie Pejcinoviću i Lukasie Ambrosie, trzeci młody zawodnik w tak krótkim czasie zadebiutował zawodowo. Jest to nagroda za współpracę działu licencjonowanych zawodników z akademią i dowód na to, że nasi pracownicy wykonują bardzo dobrą robotę. Kofi to wyjątkowy zawodnik, który jest bardzo skromny, ma wspaniałą osobowość i jest lubiany przez wszystkich. Wszyscy byliśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że mogliśmy zobaczyć naszego kapitana U19 na boisku Bundesligi. Niektórym pracownikom i trenerom, którzy współpracują z nim od dawna, nawet łzy napływały do oczu.

Rainer Widmayer jest od września koordynatorem rozwoju talentów w VfL Wolfsburg. Co się dzięki niemu zmieniło?

Rainer niesamowicie szybko wpasował się w naszą rodzinę VfL. Dzięki niemu komunikacja między akademią a profesjonalistami stała się znacznie intensywniejsza i lepsza. Rainer jest stale obecny na miejscu, uczestniczy w sesjach szkoleniowych profesjonalistów i ma bardzo dobre relacje z zespołem trenerskim Niko Kovaca. Natychmiast otworzyli mu drzwi do otrzymywania obszernych informacji zwrotnych, którymi mógł podzielić się z naszymi talentami. Jesteśmy bardzo wdzięczni. Udało nam się zorganizować wiele sesji treningowych dla naszych młodych zawodników z grupy U19, ale także dla kilku z drużyny U17. Następnie ważne jest, aby otrzymywali natychmiastową informację zwrotną na temat swoich występów. Profesjonalny zespół trenerski nie jest w stanie tego wszystkiego zrobić. Dlatego Rainer jest ogromnym atutem.

Na koniec, spójrzmy w przyszłość. Jakie masz życzenia na nowy rok?

Jestem bardzo zadowolony z roku 2023, więc nie miałbym nic przeciwko, gdybyśmy usiedli tu ponownie za rok i porozmawiali o podobnym procesie. Główny cel na nadchodzący rok pozostaje niezmienny: chcemy zapewnić naszym chłopcom jak najwięcej czasu na grę z profesjonalistami. W zasadzie życzę wszystkim zawodnikom, trenerom i sztabowi zdrowia na nowy rok, ponieważ to jest podstawa każdego sukcesu.

źródło/foto: Vfl Wolfsburg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram