Napisane:  wtorek, 22 sierpnia 2023, 07:27 przez: Przemysław Lewandowski

Zaangażowanie w ochronę środowiska

VfL Wolfsburg stał się pierwszym niemieckim klubem piłkarskim, który dołączył do inicjatywy "Sports for Nature".

VfL Wolfsburg przoduje w działaniach na rzecz ochrony naszej planety. Szczególnie dotyczy to ochrony klimatu, gdzie Zielono-Biali odgrywają pionierską rolę w profesjonalnej piłce nożnej, czego przykładem jest udział w projekcie "Race To Zero". VfL obecnie jeszcze bardziej rozszerza swoje zaangażowanie na rzecz ludzi i środowiska, stając się pierwszym niemieckim klubem piłkarskim, który dołączył do inicjatywy "Sports for Nature" - globalnego sojuszu świata sportu, który postawił sobie za cel połączenie sił w celu zapewnienia wysokiej jakości ochrony środowiska.

"Dołączenie do inicjatywy »Sports for Nature« podkreśla nasze ambicje w zakresie ochrony klimatu i środowiska" - powiedział Nico Briskorn, szef CSR w VfL Wolfsburg. "Chcemy być fair - nie tylko na boisku, ale także w stosunku do natury." Program "Sports for Nature" został uruchomiony pod koniec 2022 roku dzięki współpracy pomiędzy Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody (IUCN), Programem Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP), Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl), Fundacją Sails of Change i około 30 klubów, stowarzyszeń oraz organizacji. Oprócz MKOl, do zaangażowanych należą także członkowie różnych światowych federacji sportowych, w tym tenisa stołowego, kajakarstwa, rugby i narciarstwa wodnego, a także przedstawiciele krajowi, tacy jak Węgierski Związek Pływacki czy Angielski Związek Squasha.

Wszyscy członkowie zgodzili się co do zamiaru zainicjowania wymiernych pozytywnych zmian w swoich dziedzinach do 2030 roku i później. Cztery podstawowe zasady to: ochrona środowiska i zapobieganie szkodom w siedliskach przyrodniczych oraz gatunkach, przywracanie i regenerowanie przyrody, zrozumienie i zmniejszenie ryzyka wobec przyrody w łańcuchach dostaw, a także wykorzystywanie sportu jako wzoru do naśladowania w celu edukowania i inspirowania pozytywnych działań. Istnieje już kilka pomysłów, w jaki sposób Zielono-Biali mogą się zaangażować. "Razem z badaczami różnorodności biologicznej przeprowadziliśmy w 2021 roku badanie na temat piłki nożnej i różnorodności biologicznej, co doprowadziło do opracowania konkretnego planu działania" - powiedział Briskorn. "Podjęte działania, takie jak innowacyjne filtry z mikroplastiku do sztucznych boisk, zostaną w przyszłości udostępnione także innym organizacjom sportowym w ramach inicjatywy »Sports for Nature«. Mamy nadzieję, że w zamian pozostali uczestnicy podzielą się z nami swoim doświadczeniem."

Celem bycia jak najbardziej efektywnym w tej globalnej i interdyscyplinarnej współpracy sportowej, sojusz zobowiązał się do przestrzegania wartości pracy zespołowej. Jako taki, "Sports for Nature" wyraźnie postrzega siebie jako uzupełnienie istniejących inicjatyw, takich jak porozumienie ONZ w sprawie ochrony klimatu "Sports for Climate Action", na podstawie którego VfL wspiera "Race To Zero". "Jesteśmy bardzo zadowoleni, że VfL Wolfsburg dołączył do »Sports for Nature«" - powiedział Stewart Maginnis, zastępca dyrektora generalnego IUCN. "Zaangażowanie klubu w ochronę różnorodności biologicznej oraz w zrównoważone działania są godne pochwały i niewątpliwie zainspirują inne kluby do podjęcia działań na rzecz przyrody. Mamy nadzieję, że inni pójdą za przykładem VfL Wolfsburg i przyłączą się do inicjatywy, aby globalne znaczenie sportu mogło przynieść pozytywne zmiany dla naszej planety."

Źródło: vfl-wolfsburg.de

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram