Napisane:  sobota, 30 października 2021, 09:27 przez: Redakcja

Zmiana trenera jeszcze w rundzie jesiennej? To dopiero trzeci taki przypadek w Wolfsburgu

VfL Wolfsburg znalazł nowego trenera w osobie Floriana Kohfeldta, który w sobotę zadebiutuje w Leverkusen. Były szkoleniowiec Werderu jest dopiero czwartym trenerem, który zastępował swojego poprzednika jeszcze w pierwszej części sezonu Bundesligi.

VfL miał już w Bundeslidze 16 trenerów, Florian Kohfeldt przejął we wtorek miano trenera numer 17 , a w sobotę zadebiutuje w meczu z Bayerem Leverkusen (15:30). Co jest wyjątkowe: Były szkoleniowiec Werderu Brema jest dopiero czwartym trenerem VfL w Bundeslidze, którego drużyna Wolfsburga zatrudniła jeszcze w pierwszej połowie sezonu. Pozostali przybyli albo w drugiej połowie sezonu, albo – jak w przypadku poprzednika Kohfeldta, Marka van Bommela – przed sezonem.

Ostatnim trenerem VfL, który służył w Wolfsburgu w pierwszej połowie sezonu, był Martin Schmidt. Po 0:1 w czwartej kolejce sezonu 2017/18 w Stuttgarcie, Andries Jonker, który kilka miesięcy wcześniej uratował Wolfsburg od spadku z Eintrachtem Braunschweig, był zwolniony. Schmidt zaczął od siedmiu ligowych remisów z rzędu. Schmidt widział złą atmosferę między drużyną a dyrektorem sportowym Olafem Rebbe - i zrezygnował w lutym 2018 r. po 1:2 z Bayernem Monachium. Bruno Labbadia przyszedł i poprowadził VfL do Ligi Europy w kolejnym roku.

W pierwszej połowie sezonu pojawił się również jeden z najbardziej utytułowanych trenerów VfL: Dieter Hecking. Trener zdobywcy pucharu objął stanowisko dopiero w drugiej połowie sezonu 2012/13, ale zaangażowanie było idealne na kilka tygodni wcześniej – objął stanowisko tymczasowego trenera Lorenza-Günthera Köstnera, który jesienią zastąpił Felixa Magatha. Trener mistrzó2 VfL z 2009 roku musiał odejść po wygraniu tylko jednego z ośmiu meczów, a Wolfsburg był na ostatnim miejscu. Wraz z Heckingiem Klaus Allofs przyjechał do Wolfsburga jako menedżer - i sukces powrócił. Hecking świętował doskonały debiut, wygrywając 2:0 ze Stuttgartem w styczniu 2013 roku, a półtora roku później VfL zajął drugie miejsce i zdobył puchar.

Sukces trwał trzy i pół roku, w październiku 2016 r. dla Heckinga skończyło się, po rozczarowującym początku sezonu nie spodziewano się, że zdobędzie rzut rożny - kolejna zmiana trenera w pierwszej połowie sezonu. Poprzedni trener U23, Valérien Ismael, prowadził cztery mecze na zasadzie przejściowej i został głównym trenerem po wygranym 3-0 we Fryburgu. Ale kiedy w pierwszych sześciu meczach drugiej połowy sezonu 2016/17 było tylko jedno zwycięstwo, poleciał Ismaël - Jonker przejął.

Co ważne: człowiek, który poprowadził VfL na szczyt ligi, był także głównym trenerem w pierwszej połowie sezonu: Willi Reimann. W październiku 1995 roku zastąpił Gerda Roggensacka, który zdaniem klubu za bardzo zostawił piłkarzy na długiej smyczy. Reimann zdołał pozostać w 2. lidze po skomplikowanym sezonie 1996 - a VfL odbił się rok później.

Teraz Kohfeldt dołącza do listy zmian trenerów pierwszej rundy – i jest podekscytowany nadchodzącymi zadaniami . „Moja wewnętrzna emocjonalność będzie w sobotę bardzo wysoka. Nie muszę niczego sztucznie budować” – mówi 39-latek, który po opuszczeniu Werderu Brema po raz pierwszy przejął inny klub Bundesligi pod koniec ubiegłego sezonu. . „Werder nie był dla mnie codziennym przystankiem, znałem wszystkich w klubie osobiście. Tutaj tak nie jest, ale ekscytujące jest obserwowanie struktury w innym klubie. I nie być Florianem, jakim my jako gracze lub jako trener U16, ale żeby przyjechać tutaj jako główny trener ”- powiedział Kohfeldt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram